Summer Schedules are Up

Check the Summer Schedules link on the tool bar for full schedule as an image or a PDF to be downloaded.

Region 2-5A meet for 2016

Congrats to the Cross Country team for their performance at the Region 2-5A meet for 2016.

Boys placed 5th and girls placed 8th.

Both teams qualified for the State Meet. 

Top runners were John Paul Hardin, Chris Bennett, Ali Brunson and Rebecca Day.  

Walker Shootout

Congrats to the Cross Country team

this weekend at the Walker Shootout.

The boys placed 5th out of 24 teams.

Top runners were

John Paul Hardin

Dominick Thomas

Haley Zweigle

Kylie O’Brien

Battlefield Cross Country Festival

Congrats to the Cross Country team in their performance this weekend at the Battlefield Cross Country Festival.

The girls placed 8th out of 24 teams

and the boys placed 3rd out of 30 teams represented.

John Paul Hardin won 1st place overall in the Boys Varsity race.

Bayou Boogie Invitational

Bayou Boogie Invitational

Hardin in Advocate 9-4-16J P Hardin finishes 2nd.

At Highland Road Park

Girls 

Varsity (three miles)

Team totals: 1, Mandeville 42*. 2, St. Joseph’s Academy 42. 3, Menard 65. 4, St. Michael 119. 5, Fontainebleau 152. 6, St. Martin’s 187. 7, Episcopal School of Acadiana 193. 8, Catholic-PC 205. 9, Assumption 254. 10, Zachary 289. 11, East Ascension 301.

Top individuals: 1, Claire Vaughn, Menard, 18:56.94. 2, Lauren Hendry, SJA, 19:18.75. 3, Gabbi Chauvin, SJA, 19:37.03. 4, Jennifer Bennett, SJA, 19:44.78. 5, Ally McCulley, Mandeville, 19:45.28. 6, Ann Byerley, Mandville, 19:49.22 7, Aline Malek, Episcopal School of Acadiana, 19:49.47. 8, Carlin Beal, Mandeville, 19:59.44. 9, Charlotte Chehardy, Mandeville, 20:00.78. 10, Hannah Hays, Menard, 20:15.38. 11, Addison Hays, Menard, 20:15.78. 12, Paige Anderson, Fontaiebleau, 20:17.84.

*Mandeville wins title based on sixth-place finisher

 

Boys 

Varsity (three miles)

Team totals: 1, Episcopal 49. 2, Catholic-BR 86. 3, St. Michael 118. 4, Mandeville 136. 5, Fontainebleau 158. 6, St. Martin’s 167. 7, John Curtis 185. 8, ESA 200. 9, Runnels 216. 10, Menard 240. 11, Zachary 249. 12, Assumption 308. 13, Delcambre 394. 14, Catholic-PC 434. 15, Woodlawn 437. 16, East Ascension 463. 17, Dunham 512. 18, Plaquemine 531. 20, St. John 547.

Top individuals: 1, Adam Wise, Fontainebleau, 15:44.56. 2, John Paul Hardin, Zachary, 16:05.59. 3, Graham Frazier, Episcopal, 16:10.78. 4, Kenny Schafer, Episcopal, 16:11.34. 5, Thomas Laville, Catholic, 16:11.59. 6, Alexander Landry, St. Michael, 16:14.12. 7, Noah Elder, Mandeville, 16:16.22. 8, Zachery Barthel, Curtis, 16:21.84. 9, Caleb Dugas, Catholic, 16:22.25. 10, Samuel Kellum, St. Martin’s, 16:23.75. 11, Henry Snyder, Mandeville, 16:28.03. 12, Michael Lee, Episcopal, 16:35.00.

High Five a Cross Country Runner today

High Five a Cross Country Runner today to congratulate them on a great season.

Yesterday, at the state meet, the boys’ team finished 14th and the girls’ team finished 12th.  Both finishes are the highest for Zachary since moving to 5A.

Boys’ & girls’ teams were both District Champions and paced 5th & 7th in the East Baton Rouge Metro Championship.

The boys’ team was led by John Paul Hardin, William Heidke, Chris Bennett, Dominick Thomas, Daniel Bennett, Andrew Bennett, and Kyle Knight.

The girls’ team was led by Rhagan Rider, Rebecca Day, Krislyn Bourgeious, Ali Brunson, Haley Zweigle, Kallista Buell, and Grace Rings.

Boys are one of the top teams for the year!!!

The Boys Cross Country team had a great showing at Saturday’s race.  They finished 8th in the race which has placed them as one of the top teams in the state this year.  John Paul Hardin finished top 10 in the Boys Varsity Race and Andrew Bennett finished top 20 in the Junior High race.

4th Place in Meet, September 6

Congrats to the Cross Country Team for placing 4th at a very competitive meet this weekend.

Come support the team this weekend at Highland Road Park.

Cross Country team had a great showing at the Battlefield Cross Country Festival at Port Hudson this weekend.

The Boys’ Varsity and Boys’ 9th grade team placed in the top ten.  The course was more difficult than anywhere else we have raced thus far but we still had a slew of kids run their best time of the season:

TJ Dunaway, Frank Hotard, Aasha Henderson, Jacob Knight, Davis Hughes, Kyle Durbin, Alex Qaddourah, Martin Fontenot, William Woodfin, Luke Mondello, Dane Baker, William Heidke, Trevor Humphrey,

Lee Brinkhaus, Jordan Kozar, Savannah Higgins.

 

JP Hardin placed on the podium once again in the 9th & under, placing 3rd.

 

Great showing by our team, we will be at Highland Road Park for the St. Joseph’s Invitational this coming Saturday.

Congratulations to the ZHS Cross Country Team:

John Paul Hardin came in first place in the freshman & under race setting a new personal best at Highland Road of 11:20.

  • Every single freshman that ran Saturday ran a season best for 2 miles (Brady Bennett, Thomas Dunaway, Frank Hotard, Nick Beard, Aasha Henderson, and Kyla D’arensbourg).
  • The Boys’ Varsity Team was led by Dane Baker, Brent Callihan, William Heidke, Brice Ortego, and Lee Brinkhaus and averaged 19:47 for 3 miles.
  • The Girls’ Varsity Team was led by Rhagan Rider.  Rhagan ran 23:12 for 3 miles.
  • Next Saturday Cross Country will be in Robert, LA to run at the St. Paul’s Cross Country Meet